Respondentkou druhého rozhovoru je Veronika „Vendy“ Drábková, která momentálně dokončuje magisterské studium na Katedře teorie a kritiky na DAMU. Tip jsem na ni získala šeptandou. Zaslechla jsem z více stran, že je jedinou studentkou, která se veřejně vymezila vůči iniciativě Ne!musíš to vydržet. Během jednoho neformálního rozhovoru dokonce padlo, že se od jejího článku „distancuje“ celá katedra.
Oslovila jsem tě, protože jsem četla tvůj Komentář k hyperkorektnosti a pocitu elitářství na DAMU, který vyšel před několika měsíci ve školním časopise Hybris na Katedře teorie a kritiky DAMU. Vyjadřovala jsi v něm výhrady vůči iniciativě Ne!musíš to vydržet. Zajímalo by mě, jestli se tvůj postoj od napsání článku někam posunul.
Ten článek vznikl pár dní poté, co se odehrála úvodní performance, a vyšel trochu později. Napsala jsem ho hlavně kvůli tomu, že jsem nechápala, co se děje. K iniciativě se brzo začali vyjadřovat i v Národním divadle (Pozn. red.: Výsledkem reakce byl odchod uměleckého šéfa Činohry Národního divadla Daniela Špinara /dnes Daniely Špinar/). a vznikl poměrně velký chaos. Moje sociální sítě zaplavily příspěvky studentů o tom, že souhlasí s iniciativou. Byla jsem z toho zmatená a říkala jsem si: „S čím vlastně souhlasí?“ Dodnes se čím dál víc ukazuje, že se otevřel obrovský balík problémů a otázek. S iniciativou se nedá jednoznačně souhlasit, protože zahrnuje příliš mnoho témat. Jak se čeká od studenta KTK, tak jsem k iniciativě kritická, a to v dobrém i zlém. Snažím se ji vidět v dlouhodobějším horizontu.
Dočetli jste 10% procent článku, celý je k dispozici jen držitelům e-předplatného, které si můžete zajistit zde
Pokud máte předplatitelský login, tak se prosím přihlaste.
Článek bylo možné odemknout do středy, 20. dubna 2022.