archiv II. > Archiv III. > Inscenace Twin Speaks v aplikaci Telegram (Německo)
Barbora Schnelle

Inscenace Twin Speaks v aplikaci Telegram (Německo)

V době koronavirové krize hledají zavřená divadla z nouze „formáty“, které by jim umožnily pracovat dál virtuálně nebo alespoň zůstat v kontaktu se svými diváky. K vidění je ledacos – nejčastěji jsou to zpřístupněné záznamy inscenací z digitálních archívů, ale i poslechové pořady, krátké scénky a skeče nebo konferenční či zaznamenané videorozhovory. Významný německý divadelní portál Nachtkritik nyní publikuje digitální program divadel.
Díváme-li se však prostřednictvím média na záznam inscenace, jsme ochuzeni o základní přednost divadla, které se tím, že žije tady a teď, tolik liší od všech reprodukovatelných uměleckých druhů. Nemůžeme si vybrat, na co se zaměříme – scénu za nás sleduje kamera. Závažnější je ovšem ztráta interakce mezi jevištěm a hledištěm – herečky a herci jsou totiž citlivé bytosti odrážející reakce publika s přesností lakmusového papírku.
Berlínské nezávislé divadlo Ballhaus Ost začalo zveřejňovat např. videoukázky ze zkoušení nových inscenací, živé rozhovory s umělkyněmi a umělci nebo divadlem inspirované instagramové příběhy. Za jeden z nejpřesvědčivějších považuji telegramovou edici inscenace Twin Speaks německého kolektivu vorschlag:hammer (název je slovní hříčkou, „Vorschlaghammer“ je kovářské kladivo, ale slovo „Vorschlag“ znamená samostatně také návrh, „Schlag“ zase úder atp.). Inscenace Twin Speaks vznikla v rámci programu na propojení státních a nezávislých divadel Doppelpass, který vypisuje německá spolková nadace Kulturstiftung des Bundes. Kolektiv vorschlag:hammer v něm navázal spolupráci s divadly Schlosstheater Moers (což je nejmenší německé státní divadlo) a švýcarskou nezávislou scénou ROXY Birsfelden, sídlící na bazilejském předměstí u německých hranic.
Performativní divadelní projekty skupiny vorschlag:hammer mají často sociologický charakter. Twin Speaks se s ironickým odstupem a ve stylu hravé grotesky pokouší aplikovat motivy kultovního amerického seriálu Twin Peaks Davida Lynche a Marka Frosta do reálií městečka Birsfelden. Ve spolupráci s birsfeldenskými obyvateli na způsob komunitní hry a s řadou lokálních institucí byla zkonstruována kriminální zápletka ušitá místním na míru, ve které se obdobně jako v předloze propojuje detektivní příběh vyšetřování vraždy s hororovými a mystickými motivy s přesahy do žánru melodramatické mýdlové opery. Inscenace pracuje s řadou filmových sekvencí, které protagonisté na scéně (performeři, ale i birsfeldenští naturščici) během představení komentují a doplňují.
V době koronavirové pandemie se divadelníci pokusili o specifickou adaptaci této inscenace do aplikace Telegram, což je zdarma poskytovaná open source cloudová služba v systému instant messaging. Vyvinula ji americká firma Digital Fortress s vlastníkem Pavlem Durovem, zakladatelem ruské sociální sítě VKontakte. Podle oficiálních informací sídlí hlavní tým vývojářů v Dubaji. Telegram funguje podobně jako jeho konkurenti WhatsApp (patřící Facebooku) nebo Viber (jehož majitelem je japonská firma Rakuten, která má operační střediska v Minsku a Brestu). To jenom na ukázku, jak se z velmi lokální divadelní inscenace na internetu vše přesouvá do rukou globálních hráčů a digitálních nomádů. Uživatelé Telegramu mohou chatovat, zasílat textové nebo hlasové zprávy, fotky, dokumenty, videa, a to individuálně nebo ve skupinách. /…/

celý text najdete v čísle

vorschlag:hammer: Twin Speaks, adaptace pro Telegram, koncept a performance Gesine Hohmann, Stephan Stock, Kristofer Gudmundsson, Bernhard la Dous, Paula Reissig, Malu Peeters, koprodukce kolektivu vorschlag:hammer s divadly ROXY Birsfelden a Schlosstheater Moers, premiéra původní divadelní performance 2019, premiéra adaptace pro Telegram 2020