SAD

páté číslo XXX. ročníku
SAD 5/2019
vyšlo 14.října



 









/pro summary čísla klikněte na obrázek/


 

 

Miroslav Petříček
ILUZE OSVOBOZOVÁNÍ

         BERNARD-HENRI LÉVY: BARBARSTVÍ S LIDSKOU TVÁŘÍ)

Karel Haloun
SVOBODNÉ VOLBY A LOGA POLITICKÝCH STRAN
(POLITICKÝ PLAKÁT V NAŠÍ ZEMI OD KONCE 2. SVĚTOVÉ VÁLKY PO SOUČASNOST – 5/6)

Michael Giles
LÁSKA NA PRVNÍ VÝPOČET


Eleanor Rock
ANATOMIE SLASTI


Kateřina Lesch Veselovská
NAD VŠÍM ZVÍTĚZÍ LÁSKA!?
(BORDEL L’AMOUR)
(Bordel L’Amour, režie Jakub Čermák, Depresivní děti touží po penězích, 2018)

Josef Rubeš
PRVNÍ SEZONA NOVÝCH MDP
(OD ZÁMĚRU K PROVEDENÍ)

Kateřina Lesch Veselovská
SPECIALITY CIRKUSOVÉ KUCHYNĚ
(RONALDO A TROTTOLA U FORMANŮ)
(La Cucina dell’Arte, režie Danny Ronaldo, Circus Ronaldo, 2003; Capmana, Cirque Trottola, 2019)

Vladimír Mikulka
OD POPU KE STRACHU
(16. ROČNÍK FESTIVALU LETNÍ LETNÁ)
(Tabarnak, režie Alain Francoeur, Cirque Alfonse, 2017; Saison de Cirque, koncepce Victor Cathala a Kati Pikkarainen, Cirque Aïtal, 2018; Projet.PDF, režie Virginie Baes, Portés de Femmes, 2017; Strach – a fear song, režie Patrick Masset, Théâtre d’Un Jour, 2018)

Jitka Šotkovská
MANŽELÉ A MILENCI V LONDÝNĚ
(ZRADA A SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ)
(Harold Pinter: Zrada, režie Jamie Lloyd, Jamie Lloyd Company, 2019; William Shakespeare: Sen noci svatojánské, režie Nicholas Hytner, Bridge Theatre, 2019)

Jozef Červenka
SUGESTÍVNA ĽUDSKOSŤ ANNE TERESY DE KEERSMAEKER
(ŠESŤ BRANDENBURSKÝCH KONCERTOV)
(Johann Sebastian Bach/Anne Teresa De Keersmaeker/Rosas: The Six Brandenburg Concertos, hudební nastudování Amandine Beyer, choreografie a režie Anne Teresa De Keersmaeker, Rosas, 2018)

Martina Ulmanová
AISCHYLOVSKÁ MANIPULACE MILA RAUA
(ORESTES IN MOSSUL)
(Milo Rau / NT Gent: Orestes in Mossul, režie M.Rau, NT Gent, 2019)

Martina Ulmanová
MRAVOKÁRNÁ PORNOGRAFIE MARKUSE ÖHRNA
(3 EPISODES OF LIFE)
(Markus Öhrn: 3 Episodes of Life, režie M.Öhrn, Wiener Festwochen, 2019)

Zuzana Andrejcová Ferusová
REUNION WILSON/PINCKNEY/HUPPERT
(MARY SAID WHAT SHE SAID)
(Darryl Pinckney: Mary Said What She Said, režie Robert Wilson, Théâtre de la Ville, 2019)

Jozef Červenka
SAMOTA DAVIDA MARTONA
(NARCIS A ECHO)
(David Marton/Road Opera: Narcis a Echo (Narcisse et Écho), režie D.Marton, Road Opera/Théâtre Vidy Lausanne, 2019)

Barbora Etlíková
VZDÁLENÝ OSTROV EVROPA
(NA AVIGNONSKÉM FESTIVALU)
(Alexandra Badea: Body, za nimiž není návratu/Nábřeží Seiny, režie A.Badea, La Colline Théâtre national ad., 2019; Stefan Kaegi: Granma. Havanské trombóny, režie S.Kaegi, Rimini Protokoll, 2019; Laurent Gaudé: My Evropa, banket národů, režie Roland Auzet, Act-Opus Compagnie Roland Auzet, 2019; Lao She: Čajovna, režie Meng Jinghui, Meng Theatre Studio, 2018; Yacouba Konanté: Mladý Yacou, Hudba Y.Konanté a Wally Saho, Ateliers des artistes en exil, 2017; Christiane Jatahy: Přítomnost, která přetéká – Naše Odyssea II, režie Ch:Jatahy, Théâtre national Wallonie-Bruxelles, 2019; Jana Svobodová – Wen Hui: Obyčejní lidé, režie J.Svobodová a Wen Hui, Divadlo Archa, 2017; Nancy Huston – Salia Sanou: Multiple-s, choreografie S.Sanou, Compagnie Mouvements perpétueles, 2018; William Shakespeare – Oliver Py: Macbeth filosof, režie O.Py, Festival d’Avignon, 2019; Kirill Serebrennikov: Outside, režie K.Serebrennikov, M.ART Foundation, 2019)

Michaela Mojžišová
O PEKLE A NÁDEJI
(NA FESTIVALE V AIX-EN-PROVENCE)
(Kurt Weill: Vzestup a pád města Mahagonny, režie Ivo van Hove, dirigent Esa-Pekka Salonen, Grand Théâtre de Provence, 2019; Wolfgang Rihm: Jakob Lenz, režie Andrea Berth, dirigent Ingo Metzmacher, Staatsoper Stuttgat, 2014; W.A.Mozart: Requiem, dirigent Raphaël Pichon, režie Romeo Castellucci, Théâtre de l´Archevêché, 2019)

Pavla Bergmannová
TAK TROCHU JINÍ HRDINOVÉ
(KOMIKS A TRANSKY V OSTRAVĚ)
(Viliam Klimáček: Komiks, režie Tomáš Dianiška, Komorní scéna Aréna, 2019; T.Dianiška: Transky, body, vteřiny, režie T.Dianiška, Divadlo Petra Bezruče, 2019)

PŘECE JSEM TO NENAPSAL „JEN TAK“ (DRUHÝ SADAŘSKÝ ROZHOVOR S TOMÁŠEM DIANIŠKOU)

TOMÁŠ DIANIŠKA
TRANSKY, BODY, VTEŘINY


Axel Hacke: LEDNIČKA MÁ STRACH / VYHAZOVAČI A SCHRAŇOVAČI

EGON TOBIÁŠ
STÉBLA Z TITANU XI