archiv II. > Archiv III. > Poezie a fotoromány (Francie)
Natálie Preslová

Poezie a fotoromány (Francie)

Ve Francii byl nouzový stav vyhlášen 24. března. Bezpečnostních opatření měla původně trvat jen do konce března, záhy však bylo rozhodnuto o jejich zachování do 15. dubna a následně do 11. května. Omezení mají stejnou podobu jako ta v České republice, tedy zákaz vycházení, krom cest do práce, na nákup, k lékaři, atd., uzavřené obchody a veřejné instituce.
Zákaz veřejných akcí s účastí větší než sto osob platil už od 15. března. V současné době jsou divadla uzavřena a neotevřou minimálně do 11. května, očekává se ale spíše pozdější datum a současně zákaz akcí nad sto osob po dobu celého léta. Na základě toho již byla ve Francii zrušena většina velkých festivalů. Vzhledem k francouzskému systému intermittents, který podporuje pracovníky v kultuře, nebyly zatím ze strany státu vypsány žádné mimořádné grantové výzvy.
Na omezení plynoucí z vyhlášení nouzového stavu začalo francouzské divadlo reagovat velmi rychle. Vysílání záznamů je normou téměř všude, a to i v těch případech, kdy by bylo nutné za lístek na opravdové představení zaplatit opravdu vysokou cenu. Opéra de Paris například každý týden „uvolňuje“ jednu inscenaci ze svého aktuálního repertoáru, stejně jako prestižní operní festival v Aix-en-Provence. Ten se koná červnu a v červenci - a již teď je jisté, že letos neproběhne, stejně jako festival v Avignonu.
Kromě toho se ale řada divadel - od velkých kamenných scén po jednotlivé nezávislé soubory a tvůrce - snaží vytvářet vlastní unikátní obsah, určený přímo pro období karantény. Některé z těchto projektů přitom cílí na virtuální/online prostor, některé se snaží dostat k divákům odlišným způsobem./…/

celý text najdete v čísle