archiv II. > Archiv III. > Na pomezí divadla
anketa SADu

Na pomezí divadla

ANKETA SADu ZA ÚČASTI LENKY DOMBROVSKÉ, KARLA KRÁLE, KAROLINY PLICKOVÉ A S.d.CH.

Je Pomezí ještě divadlo? A není-li to divadlo, tak co je to?
Dombrovská:
Je to „bojové divadlo“. Divák si musí své zážitky pracně vydobýt.
Král: Já nemám žádný problém s tím, považovat Pomezí za divadlo, byť divadlo specifické. Zároveň je to však adventura, hra, které se občas stáváme aktivními účastníky. Hlavně se však v Pomezí měníme na totální voyeury. Nesledujeme postavy pomyslnou klíčovou dírkou, jako diváci v tradičním divadle, ale stojíme vedle nich a očumujeme je z nepatrné vzdálenosti.
Plicková: Divadlo to bezpochyby je, ovšem propletené ještě herními a výtvarnými aspekty. Kdybych to mohla říci hodně zeširoka, pak mám dojem, že divadelní, případně dramatickou situací se v případě takového imerzivního projektu stává v podstatě celá budova – a hlavním aktérem sám divák. Má totiž na výběr, zda svůj pobyt v domě pojme jako prohlídku výtvarné instalace, nebo (ná)sledování divadelních situací - anebo (což je evidentně nejpřirozenější) kombinaci obojího.
/…/
S.d.Ch.: V tom je to kouzlo. Hlavou vám běží, co všechno divadelního tu není a co všechno nedivadelního tu je, ale pocit, že tu rozhodně nechybí to, co divadelní zážitek zakládá, totiž divadelní typ úžasu, je neodbytný.

celou anketu najdete v čísle