archiv II. > Archiv III. > Jak uniknout realitě (Obchod na korze po padesáti letech)
Vladimír Mikulka

Jak uniknout realitě (Obchod na korze po padesáti letech)

Strašnický Obchod na korze patří v populární kategorii divadelních adaptací slavných filmů k nejpovedenějším (a nejsamostatnějším) počinům. Nemá valný smysl zaplétat se do hledání shod nebo rozdílů ve filmové, prozaické a divadelní podobě Grosmanova příběhu, jeden postřeh však stojí za připomenutí. Situace, do které je původní Obchod na Korze přirozeně zasazen, se z dnešního pohledu zdá být výjevem z úplně jiné epochy – ale pozor, pojednával o událostech, které tehdy byly vzdáleny méně, než kolik nás dnes dělí od roku 1989. Grosman i Kadár s Klosem byli v polovině šedesátých let zhruba ve stejném věku, jako je dnes Jiří Pokorný, vybrali si tudíž příběh z doby, kterou sami dobře znali a která byla z tehdejšího pohledu stále docela živá.
Strašnická dramaturgie je na české poměry nezvykle cílevědomá a společensky angažovaná; což neříkám ani trochu ironicky, naopak, je to chvályhodné. Zdejší repertoár je ovšem plný titulů ladění jaksi „vzdáleného“ či obecně nadčasového. Samozřejmě lze hledat a nacházet aktuální přesahy, nic proti tomu, jenže málo platné – když si jeden představí, že na filmové projekci Obchodu na korze mohla v hledišti docela dobře sedět celá řada bývalých Kolkotských i Brtků, dostává konkrétní zasazení příběhu úplně jiné grády.
Jinými slovy: chybí mi tituly, které by dokázaly najít silné téma i v událostech, se kterými mají tvůrci i diváci zcela osobní zkušenost. Což je samozřejmě problém, se kterým se ani zdaleka nepotýká jen divadlo X10. Je dost dobře možné, že tento deficit konkrétnosti bude postupně nahrazovat stále populárnější dokumentární divadlo. Opět, nic proti němu, ale právě filmový Obchod na korze je dodnes skvělou ukázkou toho, jak pronikavou výpověď o své době (ale zároveň i nadčasový přesah) může nabídnout „dobře vymyšlený“ a „dobře odvyprávěný“ příběh. Je trochu nespravedlivé oddávat se těmto úvahám v souvislosti s povedenou současnou divadelní variací na motivy padesát let starého filmu, ale neumím si pomoci, nějak mi ty silné příběhy z naší nedávné minulosti chybí.

celý článek najdete v čísle

Ladislav Grosman, Jiří Pokorný: Obchod na korze, režie a scéna J. Pokorný, Divadlo X10, 2016