archiv II. > Archiv III. > Karanténa (druhá anketa z časů koronaviru)

Karanténa (druhá anketa z časů koronaviru)

Je polovina dubna roku 2020, české divadlo má za sebou měsíc karantény a právě se nachází v období mírného optimismu. Ministr Lubomír Zaorálek vyjednal „balíček na záchranu kultury“ a vláda dala současnému stavu deadline, když vyhlásila plán, podle něhož by měla být divadla otevřena začátkem června, tedy zhruba v době, kdy vyjde toto číslo časopisu Svět a divadlo. Do druhé, a jak věříme poslední, koronavirové ankety jsme oslovili desítku umělců a umělkyň z divadel závislých i nezávislých, činoherních, tanečních i alternativních.  

* Po dobu karantény, kdy je vyloučené živé setkání lidí na jevišti s lidmi v hledišti, divadlům nezbývá, než se připomínat prostřednictvím televize a internetu. Zveřejňují záznamy, streamují rozhovory i celé inscenace a tu a tam se objeví i novinky. Je to všechno jen z nouze ctnost, nebo se mezi tím najde i něco opravdu pozoruhodného a i pro budoucnost inspirativního? 
* Mění tahle situace vaše dramaturgické představy a umělecké plány, nebo se chystáte navázat tam, kde jste před karanténou skončili?

* Všichni doufáme, že důvody ke karanténě už pominou, ale nemůžeme si být stoprocentně jisti, kdy k tomu dojde. Navíc se možná i pak budou lidi lidí bát a nebudou chtít chodit tam, kde by jich mohlo být víc pohromadě, třeba do divadel. Připravujete se i na takovou eventualitu? A jak?
* Má tahle divná doba své kladné stránky?


odpovídají Miřenka Čechová, Tomáš Procházka, Anna Davidová, Martin Myšička, Hana Burešová, Michal Dočekal, Lenka Havlíková, Jiří Adámek, Ondřej Sokol, Lucia Repašská

celou anketu najdete v čísle