archiv II. > Archiv III. > Zabíjejte popírače klimatických změn
David Finnigan

Zabíjejte popírače klimatických změn

Někdy stačí dát to, co lidi skutečně řekli, do uvozovek, a nejlepší satira je na světě.
Finig: Takže popořadě. Bylo jasné, že název hry nějakou reakci vyprovokuje. Upřímně jsem doufal, že si hru přečte skupina těžce ozbrojených ekoteroristů a po této výzvě vezme parlament útokem a celou vládu jako rukojmí, což je přesně to, co se stalo. Ale člověk si taky musí krýt záda. Takže první verze hry začínala následující promluvou nějakého obecného politika.
Politik: Jsem zděšený a zklamaný, že se tato instituce rozhodla finančně podpořit divadelní projekt nazvaný Zabíjejte popírače klimatických změn, a to, zdůrazňuji, z peněz daňových poplatníků. Podle mého soudu se jedná o nehoráznou a urážlivou levičáckou propagandu. Hru jsem nečetl a dělat to nehodlám. Nemám nejmenší chuť se tímto dílem jakkoliv zabývat, ani si ověřovat, jestli náhodou není složitější a vrstevnatější, než napovídá název. Zajímá mě jen, jak ho použít pro krátkodobé politické účely a rád bych, aby se zdvihla vlna rozhořčení, která by odvedla pozornost od skutečnosti, že sám za peníze daňových poplatníků nedělám skoro nic. Mimochodem, Austrálie, tohle je příklad toho, jakým způsobem naše politické vedení tuto zemi momentálně spravuje. 
Finnig: Zveřejnil jsem tenhle monolog na blogu, i s aktuálním datem, a nechal ho tam. Tím jsem se tak trochu pojistil, kdyby se stalo něco jako tohle:
Deník Canberra Times: POBOUŘENÍ LIBERÁLOVÉ PROTESTUJÍ PROTI TOMU, ABY HRA ZABÍJEJTE POPÍRAČE KLIMATICKÝCH ZMĚN BYLA FINANCOVÁNA VLÁDOU TERITORIA HLAVNÍHO MĚSTA AUSTRÁLIE
Udělit divadelní inscenaci, nazvané Zabíjejte popírače klimatických změn, vládní grant ve výši 19.000 australských dolarů, je nestydatost, kterou je třeba přehodnotit, tvrdí canberrští liberálové. Opoziční mluvčí za kulturu Brendan Smyth prohlásil, že vláda prokázala špatný úsudek, když se rozhodla utratit peníze daňových poplatníků za zcela nevhodnou inscenaci.
Brendan Smyth: Kdybyste „popírače klimatických změn“ nahradili jakoukoliv jinou skupinou či organizací, bylo by z toho pozdvižení. Kdybychom například řekli „zabíjejte feministky“, lidi by to rozzuřilo. A stejně tak by je rozzuřilo, kdyby šlo o nějakou náboženskou skupinu nebo o postižené, nebo o jakoukoliv jinou sociálně znevýhodněnou minoritu. A tak je to správně, měli bychom zuřit, kdykoliv někdo někoho nabádá k zabíjení.
Finnig: Jo jo, to jsem si naběh. Když propojíte novinový článek s tím příspěvkem na blogu, vyleze vám tohle:
Deník Canberra Times: DIVADELNÍ HRA ZABÍJEJTE POPÍRAČE KLIMATICKÝCH ZMĚN DOKONALE PŘEDJÍMÁ ROZHOŘČENÍ BRENDANA SMYTHE
Opoziční mluvčí za kulturu Brendan Smyth je všechno jen ne předvídatelný – autorům divadelní hry Zabíjejte popírače klimatických změn se přesto podařilo předpovědět jeho reakci téměř slovo od slova, čtyři měsíce před tím, než je vypustil z úst.
Kontroverzní drama finančně podpořila místní vláda, což ve středu vyvolalo po celé Austrálii vlnu nelítostné kritiky. Smythovu reakci hra předpovídá téměř doslova hned v jednom z úvodních monologů.
Finnig: Ministr kultury se tak mohl pěkně zostra otřít o liberální stranu, zákonodárné shromáždění z toho mělo srandu a Brendan rychle vycouval. Nikdo nechce vypadat jako pitomec.
A tím to skončilo. Takže jsem si řekl, že bude stačit, když nebudu dělat nic a počkám, až si hru přečte nějaká skupinka teroristů a použije ji jako manuál k frontálnímu útoku na parlament, čímž zachrání planetu.
Ale poslechněte si znovu, co Brendan vlastně řekl:
Brendan Smyth: Kdybyste „popírače klimatických změn“ nahradili jakoukoliv jinou skupinou či organizací, bylo by z toho pozdvižení. Kdybychom například řekli „zabíjejte feministky“, lidi by zuřili. A stejně tak by zuřili, kdyby šlo o nějakou náboženskou skupinu nebo o postižené nebo o jakoukoliv jinou sociálně znevýhodněnou minoritu. A tak je to správně, měli bychom zuřit, kdykoliv někdo někoho nabádá k zabíjení.
Finnig: Měl pravdu? Měli bychom se bouřit, když si umělecké dílo, dotované daňovými poplatníky, vybere určitou skupinu obyvatel a vyzve ostatní, aby je zabíjeli? Je v pořádku zneklidňovat a urážet lidi hyperbolickými názvy uměleckých děl? Světí účel prostředky?
Za předpokladu, že se většina lidí bude zabývat pouze názvem hry, a nikoliv textem jako takovým: je to skutečně tak, že zneklidňujeme lidi, protože se snažíme upozornit na něco hlubšího, anebo je prostě jenom tak zneklidňujeme? Jak napsali seriózní levičáci na webové stránky Guardianu:
Alpo88: Takhle v tom akorát nechtěně uděláte zmatek, ale úplně jinak, než jste původně zamýšlel. Finnig: Měli jsme vás poslechnout, Brendane Smythi. Měli jsme vás brát vážně. Teď už je pozdě. /…/

celý hru v překladu Ester Žantovské najdete v čísle