archiv II. > Archiv III. > Uražení. Bělo(R)usko
Andrej Kurejčik

Uražení. Bělo(R)usko

Starý: Nemám rád divadlo. Nikdy jsem ho nemusel. Samý žvásty. No posuďte sami, k čemu je to užitečný? To má být zábava? Dospělý lidi se pitvoří, vystrkují holý zadky a ještě se tomu smějí. Ha-ha-ha. Copak se takhle chová rozumný člověk? Celý je to jen podfuk. Hlupáci a vyžírkové. Banda flákačů. Takový nohy a ruce jak lopaty! Pole by s nima mohl orat. S traktorem by zvládl i deset hektarů… Za den. Možná i víc. O ženských ani nemluvím – žádná nechce rodit. Mazej vařit boršč! Stát ti dá dávky. Tohle je užitečný! Ale aby nějakej zmalovanej chlap vrtěl holým zadkem na scéně – to není užitečný pro nikoho!
(Pauza.)    
Je to verbež. Co vám mám povídat. Svoloč. Zrádci. Žerou ti z ruky a pak tě do ní hryznou… Já je živím, a oni? Zrádci.
Proto na vesnici nemají divadla. Tam by tu lůzu nesnesli. Takový rolník je totiž… Je to zemitý člověk. Čistý. Nenechá se oblafnout. Ani galerie na vesnici nejsou. Protože stačí, když se podíváš z okna – to je taková krása, že žádný obrazy nepotřebuješ. A vůbec, jakýpak obrazy? Samý čmáranice! Chagall-Patlal. Třicet milionů dolarů, možná i sto – za čmáranice!
My jsme měli za oknem jabloně. A za nimi louku, kde se pásli koně z kolchozu. To je aspoň vděčný zvíře. Nevím proč mě to celý život táhlo ke koním. Jsou tichý a poslušný. Orají až do úmoru. O nic se neprosí. Některá kobylka může být divoká, ale stačí ji zlehka přetáhnout bičem a hned je mírná jako beránek… A když jí dáš klapky na oči, můžeš ji hnát do ohně i do vody. Je věrná… Takový by měl být i stát. Pracovitý. Věrný a krotký. Z ruky zobat. Někdy si to dokonce představuju: byl by to skvělý stát - Kůň.
S ním bychom našli společnou řeč. Někdy oves, někdy bič, oral by a miloval mě… /…/

celou hru v překladu Martiny Pálušové najdete v čísle